There are no translations available.

Dlaczego drewno KVH

Drewno KVH jest drewnem wzdłużnie łączonym/klejonym na mikrowczepy. Jednym za głównych zalet tego materiału , jest fakt iż jest suszone komorowo. Obróbka termiczna w suszarni odbywa się w temperaturze około 65stC co eliminuje w przyszłości rozwój wszelkich grzybów , pleśni, oraz insektów ( np. kornika) których zarodniki znajdują się w drewnie. Drewno takie można by nazwać „biologicznie martwym” a jego wilgotność to około 16%.

Dzisiejsze budownictwo można nazwać naprawdę solidnym, gdyż wykorzystywany w budowie żelbet tworzy Nam naprawdę zwartą i trwałą konstrukcję ścian i stropów. Elementem trwałościowo nieproporcjonalnym w stosunku do całej budowli może się okazać więźba dachowa, której przykładowa wymiana za powiedzmy 40 lat wiąża się z demontażem izolacji z wełny, płyt KG. Cena drewna litego staje się argumentem, który przyćmiewa całą resztę.
Jeżeli ze względów finansowych jesteśmy zmuszeni zdecydować się na drewno lite, powinniśmy bazować na zaufanych, najlepiej lokalnych tartakach zwracając uwagę na:

  • okres wyrębu drewna w lesie ( nie może odbywać się absolutnie w letniej porze )
  • rdzeń drewna powinien zawsze zostać rozcięty, zmniejsza to możliwość wypaczenia
  • impregnację - tutaj już tylko jesteśmy praktycznie zdani na uczciwość dostawcy, nie będąc w stanie sprawdzić proporcji zielonego barwnika do właściwego impregnatu
  • zbyt dużą wilgotność drewna, której nadmiar może później niemile zaskoczyć inwestora oraz wykonawcę

Zbiór powyższych zasad , często zostaje pominięty na etapie projektowania oraz w momencie odbioru przez kierowników robót.

 

Robert Duda